Apple bjuder in media till lanseringsevent den 28 oktober
Pågående Uppdaterad 1 timme sedan · 9 källartiklar

Apple bjuder in media till lanseringsevent den 28 oktober

Apple har bjudit in media till ett lanseringsevent i Los Angeles den 28 oktober. Flera nya produkter, inklusive en touchscreen MacBook Pro och en uppgraderad iPad mini, förväntas presenteras.

Apple planerar att hålla ett lanseringsevent i Los Angeles den 28 oktober, där de kommer att presentera flera nya produkter. Enligt MacRumors och AppleInsider förväntas Apple avslöja en ny touchscreen MacBook Pro och en uppdaterad iPad mini under detta event. Det är också bekräftat att media har bjudits in för att delta i denna produktlanseringsupplevelse.

Enligt 9to5Mac kommer den nya MacBook Pro att ha en OLED-skärm och drivas av det senaste M6-chippet. Även iPad mini ryktas få en OLED-skärm och kan komma med en uppgradering till A20 Pro-chip, enligt MacRumors. Det har också rapporterats att Apple har testat både 60Hz och 120Hz ProMotion-skärmar för iPad mini, men det är ännu oklart vilket alternativ som kommer att användas.

Det finns även spekulationer om att Apple kommer att lansera dessa produkter i butik den 6 november, med en stor omställning av butiksgolvet planerad kvällen innan, rapporterar MacRumors. Detta skulle innebära att produkterna blir tillgängliga för allmänheten kort efter deras officiella presentation.

Tidigare bevakning: Apple förbereder flera produktlanseringar i oktober