Apple öppnar utbildningscenter i Vietnam för leverantörer
Apple har öppnat ett nytt utbildningscenter i Hanoi, Vietnam, för att stärka kompetensen hos sina leverantörer. Centret är en del av Apples utvecklingsfond och erbjuder kurser i samarbete med Hanoi University of Science and Technology.
Apple har tillkännagett öppnandet av ett nytt utbildningscenter i Hanoi, Vietnam, som syftar till att stödja kompetensutveckling inom företagets leveranskedja. Enligt MacRumors är centret ett samarbete med Hanoi University of Science and Technology och kommer att erbjuda kurser från hösten.
Centret finansieras av Apples 50 miljoner dollar stora fond, vilket är en del av deras Leverantörsanställdas Utvecklingsfond, rapporterar 9to5Mac. Syftet är att utbilda anställda hos vietnamesiska leverantörer av produkter som Mac, iPhone och Apple Vision Pro i viktiga färdigheter.
AppleInsider rapporterar att detta initiativ är en del av Apples strategi att stödja och utveckla sina leverantörer i Vietnam, vilket i sin tur stärker företagets globala leveranskedja.