Walmart börjar acceptera Apple Pay i amerikanska butiker
Pågående Uppdaterad 1 timme sedan · 4 källartiklar

Walmart börjar acceptera Apple Pay i amerikanska butiker

Walmart kommer att börja acceptera Apple Pay i sina butiker i USA från den 24 augusti. Full implementering i alla butiker planeras vara klar senast 2026.

Efter att ha motstått Apple Pay i över ett decennium på grund av kundtryck, har Walmart nu beslutat att införa stödet för den populära betalningsmetoden. Enligt 9to5Mac kommer utrullningen att påbörjas nästa vecka.

MacRumors rapporterar att stödet för Apple Pay initialt kommer att finnas i utvalda butiker i USA med målet att det ska vara tillgängligt i alla amerikanska butiker senast 2026. AppleInsider tillägger att även Walmarts bensinstationer kommer att börja acceptera Apple Pay, men först 2027.

Samtidigt som Walmart börjar acceptera Apple Pay, meddelar MacRumors att Apple kommer att donera 10 dollar till National Park Foundation för varje köp med Apple Pay fram till den 28 augusti, upp till 1 miljon dollar.