Apple släpper fjärde betaversionen av macOS Tahoe 26.6 för utvecklare
Apple har släppt den fjärde betaversionen av macOS Tahoe 26.6 för utvecklare. Den nya versionen kommer en vecka efter den tredje betan.
Apple har nu gjort den fjärde betaversionen av macOS Tahoe 26.6 tillgänglig för utvecklare, rapporterar både MacRumors och 9to5Mac. Denna version följer tätt på den tredje betaversionen som släpptes förra veckan.
Utvecklare kan ladda ner den nya betaversionen via Systeminställningar, vilket ger dem möjlighet att testa de senaste funktionerna och förbättringarna innan den officiella lanseringen av systemet. Enligt 9to5Mac är detta ett viktigt steg inför den kommande lanseringen av macOS 26.6.
Samtidigt som macOS Tahoe 26.6 beta 4 släpps, har det också rapporterats att Apple har tagit bort en vänteliste-lösning i den andra beta-versionen av macOS, vilket kan påverka användarnas upplevelse av systemet, enligt Accidental Tech Podcast.
Tidigare bevakning: Apple släpper tredje betaversionen av macOS Tahoe 26.6 för utvecklare
Källartiklar
Apple tar bort vänteliste-lösningen i macOS beta 2
Apple släpper macOS 26.6 beta 4 för utvecklare med nya funktioner
Apple släpper fjärde betaversionen av macOS Tahoe 26.6 för utvecklare
Snazzy Labs Sätter Macens Kommande Spelporteringsverktyg 4 På Prov