Apple planerar att lansera iPhone 18 med ny minsta modell sedan 2019
Apple planerar att lansera iPhone 18 med en ny minsta modell, vilket skulle vara den första sedan 2019, enligt en rapport från IDC.
Apple planerar att lansera iPhone 18 med en ny minsta modell, vilket skulle vara den första sedan 2019, enligt en rapport från IDC.
Apple planerar att lansera minst sex nya iPhone-modeller 2027, inklusive iPhone 18 och en vikbar iPhone. Lanseringen av iPhone 18e sker under första halvan av 2027.
Apple planerar att inte lansera iPhone 18 i september 2026, utan istället presentera premium-modeller och en vikbar iPhone. Standardmodellen och iPhone 18e släpps i mars 2027.
Apple planerar att påbörja produktionen av iPhone 18 i slutet av november, med en stor volym förberedd. Den nya modellen förväntas lanseras våren 2027 och behålla en liknande design som föregångaren.
Rykten om iPhone 18 ökar i takt med att iPhone 17-lanseringen närmar sig, med rapporter om en oväntad modell i kommande produktlinje.