Apple delar iPhone- och Mac-kod för post-kvantkryptografi på GitHub
Apple har publicerat ny corecrypto-källkod på GitHub för post-kvantkryptografi, med detaljerade tekniska förklaringar för iPhone och Mac.
Apple har publicerat ny corecrypto-källkod på GitHub för post-kvantkryptografi, med detaljerade tekniska förklaringar för iPhone och Mac.
Apple använder matematiska bevis för att säkerställa att deras post-kvantkryptografi fungerar korrekt, efter att tester missade brister. Arbetet fokuserar på corecrypto, som används på över 2,5 miljarder enheter.
Apple testar end-to-end-krypterade RCS-meddelanden i utvecklarbetan av iOS 26.4, men funktionen är för närvarande begränsad till Apple-enheter och kommer att släppas i en framtida uppdatering.
Apple lanserade ett nytt webbgränssnitt för App Store, men källkoden läckte av misstag och publicerades på GitHub kort efteråt.
Apple har släppt nya betaversioner av iOS, iPadOS, tvOS, watchOS, VisionOS och MacOS Tahoe 26.4 till utvecklare. Stöd för totalsträckskryptering av RCS-meddelanden har lagts till, men nya emojier saknas fortfarande.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare