OLED-skärmar till MacBook Pro på rätt spår trots prat om försenad lansering
Apples tillverkningspartners förbereder sig för produktion av MacBook Pro med OLED-skärm, trots tidigare rapporter om en möjlig försening till tidigt nästa år.
Apples tillverkningspartners förbereder sig för produktion av MacBook Pro med OLED-skärm, trots tidigare rapporter om en möjlig försening till tidigt nästa år.
Massproduktionen av OLED-skärmar för en framtida MacBook Pro har påbörjats tidigare än väntat, enligt rykten. Lansering kan ske redan sent 2026 istället för 2026.
Samsung Display har nu möjlighet att massproducera OLED-skärmar för den kommande MacBook Pro, med leveranser till Apple som väntas snart. Tidigare förseningar till början av 2027 berodde på chipbrist och produktionssvårigheter, men dessa har nu övervunnits.
En ny MacBook Pro med OLED-skärm kan lanseras tidigast i början av 2027, enligt rapporter, istället för slutet av 2026 som tidigare spekulerats.
Samsung Display har påbörjat massproduktion av OLED-skärmar för den kommande MacBook Pro, vilket förväntas lanseras senare i år eller tidigt 2027.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare