Rapport: Apple kommer att uppgradera Genmoji i iOS 27 med nya automatiska förslag
Apple planerar att uppgradera Genmoji i iOS 27 med automatiska förslag baserade på användarens fotobibliotek och tangentbordshistorik, enligt Mark Gurman.
Apple planerar att uppgradera Genmoji i iOS 27 med automatiska förslag baserade på användarens fotobibliotek och tangentbordshistorik, enligt Mark Gurman.
Apple introducerar "Föreslagna Genmoji" i iOS 27, en funktion som automatiskt föreslår anpassade emoji baserat på användarens texthistorik. Den nya funktionen förväntas visas på WWDC nästa månad och lanseras offentligt i höst.
Genmoji i iOS 27 och iPadOS 27 kommer att erbjuda förslag baserade på användarens skrivning och bilder, vilket syftar till att öka användningen av funktionen.
iOS 27 introducerar en omgjord Genmoji-funktion med ett nytt gränssnitt för att skapa och anpassa emojis. Användare kan nu beskriva förändringar och iterera på designer med förbättrad AI, vilket ger mer konsekventa och realistiska resultat. Genereringen av Genmoji är snabbare och mindre resurskrävande.
Apple planerar att förbättra Genmoji och Image Playground i iOS 27 och iPadOS 27, med fokus på egna AI-modeller och utökat stöd för tredjeparts AI-modeller som Googles Nano Banana.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare