watchOS 27.0.1 släppt för att åtgärda omstartsproblem
Pågående Uppdaterad 1 timme sedan · 12 källartiklar

watchOS 27.0.1 släppt för att åtgärda omstartsproblem

Apple har släppt watchOS 27.0.1 för att åtgärda omstartsproblem på flera Apple Watch-modeller. Uppdateringen finns nu tillgänglig för alla berättigade enheter.

Apple har nyligen släppt watchOS 27.0.1, som åtgärdar ett problem med oväntade omstarter på Apple Watch Series 12 och Ultra 4, rapporterar MacRumors och 9to5Mac. Uppdateringen kan laddas ner via Inställningar-appen på klockan eller Apple Watch-appen på iPhone, och den innehåller inga specificerade säkerhetsfixar, enligt MacRumors.

Den initiala lanseringen av watchOS 27.0.1 var riktad mot Series 12 och Ultra 4, men nu har uppdateringen blivit tillgänglig för fler modeller, inklusive Series 9 och senare, rapporterar 9to5Mac och MacRumors. Detta innebär att fler användare kan dra nytta av de buggfixar som uppdateringen erbjuder.

Utöver denna uppdatering har Apple även arbetat med watchOS 27.2, som förväntas släppas nästa månad. Denna version kommer att innehålla nya funktioner, som en förändring för skärmdumpar och en ny åtkomstgest för App Switcher, enligt 9to5Mac och MacRumors.

Tidigare bevakning: watchOS 27 introducerar batteriförlängningsnotiser