Apple släpper första utvecklarbetan av iOS 27.2 med flera nya funktioner
Apple har lanserat den första utvecklarbetan av iOS 27.2, som inkluderar en omdesignad Hälsa-app och utökat språkstöd för Siri AI. Betaversionen är tillgänglig för testning.
Den nya betaversionen av iOS 27.2 innehåller en omdesignad Hälsa-app med Apple Intelligence, vilket ger personlig vägledning baserat på data från Apple Watch, rapporterar MacRumors. Funktionen förväntas lanseras senare i år och inkluderar insikter om fitness och hälsa.
Utöver den omdesignade Hälsa-appen har Siri AI fått utökat språkstöd till fem nya språk, inklusive franska, japanska, koreanska, portugisiska och spanska, enligt MacRumors. Detta utökar språkstödet som tidigare var begränsat till engelska.
iOS 27.2 introducerar även profiler för Apple TV-appen, vilket möjliggör anpassad användning och innehållsbegränsningar för barn. Profiler kan skapas i kontoinställningarna, rapporterar MacRumors. Dessutom tillåter den nya versionen utvecklare i EU att använda en alternativ systemprompt för App Tracking Transparency, enligt 9to5Mac.
Apple har också släppt betaversioner av iPadOS 27.2 och macOS 27.2 för testning, medan versioner för watchOS och visionOS 27.2 ännu inte är tillgängliga, rapporterar AppleInsider.
Tidigare bevakning: Apple släpper åttonde betaversioner av flera operativsystem