SK Hynix och Intel diskuterar minnestillverkning i USA
Pågående Uppdaterad 2 timmar sedan · 6 källartiklar

SK Hynix och Intel diskuterar minnestillverkning i USA

SK Hynix överväger att samarbeta med Intel för att tillverka minneschip i USA, vilket kan påverka Apples minnesförsörjning. Samtidigt förväntar sig Apple prishöjningar på iPhone på grund av ökande DRAM-priser.

SK Hynix, en av Apples minnesleverantörer, är i diskussioner med Intel om att börja producera RAM-minne i USA. Enligt MacRumors och AppleInsider kan detta samarbete innebära att vissa minneskretsar för Apple-enheter tillverkas i USA för första gången, eventuellt i en ny chipfabrik i Ohio.

Denna potentiella förändring i tillverkningsplats kommer samtidigt som Apple har ökat sina minneskostnader och minskat sina leveransplaner för 2026, rapporterar MacRumors. Den globala minneskrisen och höga chippriser har påverkat marknaden, och AppleInsider noterar att Apple förväntar sig fortsatta prishöjningar på iPhone fram till 2028 på grund av stigande DRAM-priser.

Apple har också accepterat högre priser för RAM- och lagringschip från Samsung, med en prisökning på 30-40% från 2026, vilket kan påverka produktpriserna från 2027, enligt MacRumors. Dessa förändringar i pris och tillverkning kan få betydande konsekvenser för Apples produktutbud och prissättning framöver.

Tidigare bevakning: USA stoppar Apple från att köpa kinesiska minneschip