Apple höjer inbytesvärdena för flera enheter
Apple har ökat inbytesvärdena för flera av sina enheter, inklusive iPhone, iPad, Mac och Apple Watch, samt vissa Android-modeller.
Apple har nyligen höjt inbytesvärdena för flera av sina produkter, däribland iPhone, iPad, Mac och Apple Watch, rapporterar 9to5Mac. Detta gäller även vissa Android-enheter. Enligt MacRumors har vissa enheter sett en ökning av inbytesvärdet med nästan 30%, med iPhone 16 Pro Max som nu har ett värde på upp till 720 dollar.
The Verge rapporterar att bland de enheter som fått höjda inbytesvärden finns Mac Studio, som har ökat med 260 dollar. Dessutom har Apple lagt till nya Android-enheter till sitt inbytesprogram, inklusive Samsung Galaxy S21 Ultra 5G och Google Pixel 9 Pro XL.
AppleInsider noterar att även om Apple har förbättrat sina inbyteserbjudanden, rekommenderas kunder att jämföra med andra aktörer för att få bästa möjliga värde. Denna förändring kommer samtidigt som företaget förbereder sig för en eventuell svagare försäljning av iPhone 18 Pro.
Källartiklar
Apple Wallet-appen kan få ny funktion för att hantera inbyten
Apple Wallet kan snart spara inbyteserbjudanden i 90 dagar
Uppgifter: Iphone 17 kan bli dyrare inom några dagar
iPad-leveranser minskade med 8% under Q2 2026 enligt ny rapport
Apple ökar inbyteserbjudanden och lägger till nya Android-enheter
Apple förbättrar sina inbyteserbjudanden, men du kan fortfarande få mer
Apple Höjer Inbytesvärden för iPhone, Mac och Mer