Massproduktion av OLED-paneler för iPad mini har startat
Samsung Display har påbörjat massproduktionen av OLED-paneler för den kommande iPad mini, med lansering förväntad i slutet av 2026.
Samsung Display och LG Display har inlett massproduktion av OLED-paneler för Apples produkter som släpps 2026, rapporterar 9to5Mac. Dessa paneler kommer att användas i alla modeller som Apple lanserar det året.
Enligt MacRumors har Samsung Display specifikt påbörjat massproduktionen av OLED-paneler för den nya iPad mini. Denna modell förväntas lanseras i slutet av 2026. Samtidigt planerar man att starta produktionen av OLED-paneler för MacBook Pro i juli.
Feber bekräftar att massproduktionen av OLED-skärmar för iPad mini är igång och att lanseringen är planerad till slutet av året. Produktionen av OLED-paneler för en ny MacBook Pro kommer att starta i juli.
Fortsättning: Apple lanserar iPad mini med OLED-skärm i oktober