Apple påverkas inte av Indiens tullhöjning
Apple påverkas inte av Indiens tullhöjning till 50 procent, då iPhones och halvledare redan är undantagna från tullar. Företaget fortsätter sin tillverkning i Indien för både inhemska och exportmarknader.
Apple påverkas inte av Indiens tullhöjning till 50 procent, då iPhones och halvledare redan är undantagna från tullar. Företaget fortsätter sin tillverkning i Indien för både inhemska och exportmarknader.
Apple fortsätter att öka iPhone-importen från Indien, vilket blivit en viktig tillverkningsbas efter störningar i Kina. Analytiker uttrycker oro för en potentiell 25% tull från USA.
Indien har avskaffat importtullar på 7,5% och 5% för komponenter som används i Apples tillverkning, vilket kan sänka kostnaderna fram till den 31 mars 2029. Detta stödjer företagets produktion av iPhones i landet, där nu en fjärdedel av alla iPhones tillverkas.
Apple har flyttat slutmonteringen av iPhone till Indien för att undvika tullar i USA, men framtida tullar från USA mot Indien kan påverka produktionen negativt.
Apple ökar sin iPhone-tillverkning i Indien, där hela iPhone 17-serien ska skeppas från lansering. Flytten syftar till att minska beroendet av Kina och dra nytta av tullundantag, men framtida tullhöjningar mot Indien kan påverka detta.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare