EPA bötfäller Apple med 261 000 dollar för att lösa klagomål om farligt avfall
Apple har betalat 261 000 dollar till EPA och ändrat sina policyer efter anklagelser om felaktig hantering av farligt avfall vid en chipanläggning i Santa Clara.
Apple har betalat 261 000 dollar till EPA och ändrat sina policyer efter anklagelser om felaktig hantering av farligt avfall vid en chipanläggning i Santa Clara.
Apple har nått en överenskommelse med EPA angående hantering av farligt avfall vid en anläggning i Santa Clara, Kalifornien. Företaget har åtgärdat bristerna och betalar en böter på 261 283 dollar.
Apple har nått en uppgörelse med EPA angående påstådda överträdelser av den federala lagen om farligt avfall. Detaljer om avgiften har ännu inte offentliggjorts.
Apple bötfälls med 150 000 dollar av New Jersey efter att ha brutit mot ett tioårigt avtal om prissynlighet i sina butiker. Inspektörer upptäckte omfattande överträdelser av priskraven.
EU prövar Apples förändringar för att uppfylla Digital Markets Act efter en böter på 500 miljoner euro. Om åtgärderna inte bedöms som tillräckliga kan dagliga böter införas retroaktivt.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare