Japan blir det 29:e landet att få tredjeparts iPhone-appbutiker
Japan blir det 29:e landet som tillåter tredjeparts appbutiker för iPhone, enligt iOS 26.2 beta, efter en dom från landets konkurrensmyndighet i augusti.
Japan blir det 29:e landet som tillåter tredjeparts appbutiker för iPhone, enligt iOS 26.2 beta, efter en dom från landets konkurrensmyndighet i augusti.
Apple har släppt betaversionen av iOS 26.2, som möjliggör installation av tredjeparts appbutiker i Japan. Den fullständiga versionen förväntas lanseras mellan 9 och 16 december 2025.
Japanska iPhone-användare kan nu installera alternativa appbutiker med iOS 26.2 beta, i förberedelse för nya regler som träder i kraft i december.
Apple öppnar iOS för tredjeparts appbutiker i Japan, vilket möjliggör alternativa betalningsalternativ. En provision på 5 procent kommer att gälla för köp i dessa butiker.
Japans konkurrensmyndighet kräver att Apple och Google tillåter tredjeparts appbutiker och betalningssystem, enligt nya riktlinjer publicerade denna vecka.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare