Bara ett ord i Googles antitrustdom var värt 20 miljarder dollar om året för Apple
En dom i antitrustmålet mot Google bekräftade att Apples intäkter på 20 miljarder dollar årligen från sökmotoravtalet i Safari inte påverkas av en enda ordalydelse.
En dom i antitrustmålet mot Google bekräftade att Apples intäkter på 20 miljarder dollar årligen från sökmotoravtalet i Safari inte påverkas av en enda ordalydelse.
Google försvarar sitt 20 miljarder dollar stora avtal med Apple om sökmotorpreferens, som de anser vara "rättvist och schysst", i en överklagan mot ett antitrustbeslut från 2024.
Apples aktiekurs steg efter en federal dom som tillåter Google att fortsätta betala Apple cirka 20 miljarder dollar per år för att ha Google som standard sökmotor i Safari.
Analytiker bedömer den senaste domen i USA som en seger för Google och Apple, vilket möjliggör fortsatt samarbete kring söktjänster och AI. Google betalar över 20 miljarder dollar årligen för att vara standard sökleverantör i Safari.
En domstol tillåter Google att fortsätta betala Apple för att vara ett sökalternativ på iPhone, vilket ger Apple cirka 20 miljarder dollar årligen. Google får inte ingå exklusiva avtal men måste dela data med konkurrenter.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare