Ryssland kräver nu att Apple lagrar användarnas kommunikation och lämnar ut den på begäran
Ryssland kräver att Apple och Microsoft lagrar användarnas kommunikation och lämnar ut den till säkerhetsmyndigheter på begäran.
Ryssland kräver att Apple och Microsoft lagrar användarnas kommunikation och lämnar ut den till säkerhetsmyndigheter på begäran.
Ryska myndigheter utreder om Apple bryter mot lagar som kräver förinstallerade ryska appar på enheter. Om företaget fälls kan det leda till stora skadestånd och eventuell avveckling av verksamheten i Ryssland.
Ryssland hotar Apple med böter på nästan 52 miljoner dollar för att inte ha förinstallerade statligt stödda appar på iPhones. Kreml kräver att Max-messenger och ryska sökmotorer ska ingå i enheterna.
Kreml kräver en förklaring från Apple efter att flera appar från det ryska företaget VK tagits bort från den amerikanska App Store.
Rysslands antitrustmyndighet har inlett ett formellt ärende mot Apple för att företaget inte installerat den statligt stödda MAX-messengerappen och RuStore-appmarknaden på sina enheter.