PrismML lanserar Bonsai 27B, AI-modell anpassad för iPhone och iPad
PrismML har lanserat AI-modellen Bonsai 27B, som kan köras på iPhone, iPad och Mac. Apple visar intresse för företagets teknologi, enligt VD:n.
PrismML har lanserat AI-modellen Bonsai 27B, som kan köras på iPhone, iPad och Mac. Apple visar intresse för företagets teknologi, enligt VD:n.
PrismML bekräftar att de för samtal med Apple om sin teknik för att minska AI-modeller, vilket kan förbättra AI-bearbetning på iPhones. Samtalen inleddes den 14 juli.
Apple överväger att förvärva PrismML, en startup som utvecklar teknik för att köra stora AI-modeller direkt på iPhone utan behov av servrar.
Apple undersöker möjligheten att köra större AI-modeller direkt på iPhones, med hjälp av PrismML:s teknik. Denna metod skulle kunna förbättra funktioner som Siri och diktering, samtidigt som den ökar användarens integritet.
PrismML har utvecklat teknik för att komprimera stora språkmodeller, vilket kan möjliggöra avancerade AI-funktioner på iPhones. Apple har redan minskat en 54GB-modell till 4GB utan att påverka prestandan.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare