iPhone-tillverkning i Indien får en tullfördel
Indien har tagit bort importtullar på utvalda delar för smartphones, vilket stärker landets position som en tillverkningshub för elektronik.
Indien har tagit bort importtullar på utvalda delar för smartphones, vilket stärker landets position som en tillverkningshub för elektronik.
Apple har flyttat slutmonteringen av iPhone till Indien för att undvika tullar i USA, men framtida tullar från USA mot Indien kan påverka produktionen negativt.
Den indiska regeringen har godkänt en åtgärd som tillåter Apple att direkt finansiera iPhone-tillverkningsutrustning i Indien utan risk för ytterligare skatter.
Apple tillverkar nu majoriteten av sina iPhones för den amerikanska marknaden i Indien istället för Kina, för att undvika tullar på importerade produkter.
Apple ökar sin iPhone-tillverkning i Indien, där hela iPhone 17-serien ska skeppas från lansering. Flytten syftar till att minska beroendet av Kina och dra nytta av tullundantag, men framtida tullhöjningar mot Indien kan påverka detta.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare