Carplay i äldre Volvo
En bilägare har installerat en 10,2-tums skärm med stöd för Carplay och Android Auto i sin äldre Volvo för cirka 800 kronor. Skärmen monteras utan att limmas fast, vilket bevarar bilens interiör.
En bilägare har installerat en 10,2-tums skärm med stöd för Carplay och Android Auto i sin äldre Volvo för cirka 800 kronor. Skärmen monteras utan att limmas fast, vilket bevarar bilens interiör.
Volvo bekräftar att de kommer att fortsätta stödja CarPlay och Android Auto i sina bilar, inklusive elbilar, enligt teknikchefen Anders Bell.
Apple CarPlay erbjuder en smidig användarupplevelse i hyrbilar genom att projicera iPhone-innehåll på bilens skärm, utan behov av att skapa konton för varje biltillverkare. Funktionen förbättras kontinuerligt och anpassar sig väl till olika skärmstorlekar.
Volvo EX60, en ny elektrisk SUV, lanseras med förinstallerad Apple Music och stöd för Spatial Audio. Fordonet har även trådlös Apple CarPlay och digital nyckel plus för iPhone och Apple Watch. Försäljning i Europa börjar nu, med USA-lansering våren 2024.
Pioneer lanserar en ny premiumfunktion för Apple CarPlay som kan installeras i befintliga bilar, vilket ytterligare förbättrar användarupplevelsen.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare