MacBook Air med OLED-skärm dröjer fortfarande flera år
Apple planerar att lansera en MacBook Air med OLED-skärm tidigast 2028, efter att MacBook Pro fått OLED-teknik. Hög kostnad och tekniska utmaningar fördröjer övergången från LCD.
Apple planerar att lansera en MacBook Air med OLED-skärm tidigast 2028, efter att MacBook Pro fått OLED-teknik. Hög kostnad och tekniska utmaningar fördröjer övergången från LCD.
Apple planerar att lansera en MacBook Air med OLED-skärm 2028, enligt Mark Gurman. Denna uppdatering ingår i en större övergång till OLED för flera av företagets produkter.
Ming-Chi Kuo uppger att lanseringen av OLED-skärmar för MacBook Air kan dröja till 2029, senare än tidigare prognoser. MacBook Pro förväntas få OLED i början av 2027.
Apple planerar att lansera en MacBook Pro med OLED-skärm 2026, tillverkad av Samsung Display, som investerat i ny teknik för att möjliggöra större paneler till lägre kostnad.
Apple planerar att uppdatera MacBook Air med OLED-skärm 2028, enligt Mark Gurman. Den nya modellen förväntas även inkludera M7-chip och erbjuda förbättrad energieffektivitet och kontrast.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare