F1: Strömmen - hur lanseringen utnyttjade Apples hela ekosystem
Apple utnyttjar sitt ekosystem för att marknadsföra F1-säsongen 2026, vilket resulterar i en framgångsrik lansering med omfattande notiser till iPhone-användare.
Apple utnyttjar sitt ekosystem för att marknadsföra F1-säsongen 2026, vilket resulterar i en framgångsrik lansering med omfattande notiser till iPhone-användare.
Apple har integrerat sitt ekosystem i Formel 1, med detaljerade kartor över Grand Prix-arenor i Apple Maps. Med 1,6 miljarder iPhones i USA ser företaget sig som en viktig tillväxtmotor för sporten.
Apple planerar att använda sina resurser för att förbättra F1-strömningstjänsten på Apple TV, med start i mars 2025. Avtalet sträcker sig över fem år och inkluderar även möjligheten till en F1-filmuppföljare.
Apple Maps lanserar en detaljerad F1-upplevelse inför säsongen 2026, som börjar nästa månad, i samband med Apples exklusiva streamingrättigheter i USA på Apple TV.
Apple inleder sitt exklusiva sändningspartnerskap för Formel 1 i USA nästa helg, med live-streaming av alla lopp på Apple TV och ökad exponering på flera plattformar.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare