Eddy Cue: Brasilien är Apple TV:s näst största marknad, kommenterar Netflix-Warner-affär
Eddy Cue framhöll att Brasilien är Apple TV:s näst största marknad och bekräftade företagets fokus på biopremiärer i en intervju med Folha de S. Paulo.
Eddy Cue framhöll att Brasilien är Apple TV:s näst största marknad och bekräftade företagets fokus på biopremiärer i en intervju med Folha de S. Paulo.
Eddy Cue avslöjar att Brasilien är Apple TV:s näst största och snabbast växande marknad. Apple har ännu inte producerat originalinnehåll där, till skillnad från konkurrenter som Netflix och Amazon.
Eddy Cue uppger att Brasilien är Apple TV:s snabbast växande marknad, men företaget har inga planer på att utveckla nytt innehåll lokalt. Under ett pressevent den 4 februari presenterades kommande filmer och serier för 2026.
Eddy Cue bekräftar att Apple TV har "betydligt fler" prenumeranter än de 45 miljoner som ryktats om, utan att avslöja exakta siffror, under en podcastintervju.
Apple visar intresse för att förvärva Warner Bros. Discoverys innehåll för Apple TV, vilket kan stärka deras katalog av filmer och TV-program. Eddy Cue bekräftar att företaget inte aktivt söker förvärv, men är öppna för framtida möjligheter.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare