Craig Federighi avvisade AI-funktion för att designa iPhone-hemskärm
Craig Federighi, ansvarig för Apples AI-organisation, har avvisat en AI-funktion för att designa iPhone-hemskärmen och föredrar istället externa modeller, som de från Google.
Craig Federighi, ansvarig för Apples AI-organisation, har avvisat en AI-funktion för att designa iPhone-hemskärmen och föredrar istället externa modeller, som de från Google.
Apple övervägde att införa en AI-drivna Hemskärm för iPhone som skulle omorganisera appar baserat på användarbeteende, men mjukvaruchefen Craig Federighi avvisade förslaget. I stället fokuserar Apple på nya funktioner i iOS 26 och planerar större AI-funktioner med iOS 27.
Apples Craig Federighi tar en försiktig inställning till AI, vilket återspeglar företagets strategi. Han har tidigare avvisat riskfyllda AI-projekt och fokuserar på kostnadskontroll.
Craig Federighi kritiserade konkurrenter för att utveckla AI utan att ta hänsyn till användarna under WWDC 2026. Samtidigt presenterade Apple en ombyggd Siri AI, som bygger på nästa generations Apple Intelligence.
Craig Federighi har tagit över Apples AI-team och beslutat att använda Googles Gemini-teknik för att förbättra Apple Intelligence och Siri. Detta har skapat spänningar inom det interna modellerteamet.
© 2008 – 2026 Aapl.se - Byggt med Rails och en kärlek för RSS. Allt innehåll tillhör respektive ägare