
Det går att köra x86-appar för Linux i macOS Ventura Rosetta fixar stöd för fler Intel-appar på Apples ARM-datorer Foto: Apple
I Apples kommande operativsystem macOS 13 Ventura kommer det att ges ytterligare möjligheter för dem som vill köra appar skrivna för Intel-datorer på Apples datorer försedda med Apple Silicon-chip.
I dagsläget går det att köra virtuella instanser av ARM-baserade Linux-versioner på Apple Silicon-datorer via Apples Rosetta, en mjukvara som översätter instruktioner mellan olika processor-arktitekturer. När macOS Ventura släpps kommer det även att bli möjligt att köra x86-appar via dessa virtuella Linux-instanser på Apple Silicon-datorer med hjälp av Rosetta. Apple skriver:
"In macOS 13 and later on Mac computers with Apple silicon chips, the Virtualization framework supports Rosetta in ARM Linux virtual machines (VMs). Rosetta is a translation process that allows users to run apps that contain x86_64 instructions on Apple silicon. In macOS, this allows apps built for Intel-based Mac computers to run seamlessly on Apple silicon; Rosetta allows the same capability for Intel Linux apps in ARM Linux VMs."
Det här kommer dock inte att göra det möjligt att köra Windows eller andra x86-baserade operativsystem på Apple Silicon-datorer via Rosetta. Men möjligheten att köra en del x86-appar för Linux på Apple Silicon kanske kan underlätta för de användare som har sådana önskemål.
developer.apple.com Mac, Mjukvara, apple, wwdc, macos, ventura, rosetta, x86, arm, linux, intel, apple silicon Via arstechnica.com Rosetta (software) Rosetta is a dynamic binary translator developed by Apple Inc. for macOS, an application compatibility layer between different instruction set architectures. It gives developers and consumers a transition period in which to update their application software to run on newer hardware, by "translating" it to run on the different architecture. The name "Rosetta" is a reference to the Rosetta Stone, the artifact which enabled translation of Egyptian hieroglyphs. WWDC Apple börjar göra egna processorer för mac! Apple Silicon! Apple kommer att i framtiden göra sina egna processorer för sina macar. Apple har sedan första iPhone jobbat med att göra sina egna processorer. Man har gjort processorer till iPhone, iPad, Apple Watch och massor av annat. Man har med åren blivit väldigt bra på att saker som grafik och att få ut mycket kraft till få watt. Nu är det alltså dags för dem att göra sina egna processorer även till mac. Processorn till mac kommer att vara en helt egen processor som har släktskap med deras andra produkter. Apple har uppdaterat alla sina program så att de fungerar för den nya plattformen och man lovar att det ska gå supersnabbt att göra så att programmen fungerar. Microsoft ska vara med på tåget och Adobe ska ha en hel del delar av deras program redo. Lightroom och Photoshop ska till exempel rulla på den nya plattformen. Äldre program som inte har uppdaterats kommer så klart att fungera även de. Rosetta 2 heter funktionen som sköter detta och programmen konverteras när de installeras. Apple säger att programmen ska gå riktigt bra. Man ska även kunna köra virtuella operativsystem. Man kommer så klart att kunna köra appar som har gjorts för iPadOS och iOS. De flesta apparna kommer att fungera utan att utvecklarna gör någonting alls. Utvecklare kommer att kunna köpa en utvecklarmaskin i form av en Mac mini med en A12Y-processor nu. Senare i år så kommer de första macarna med Apples egna processor senare i år och om två år så ska alla mac-modeller ha Apples Silicon.55.0°
macOS 11 Big Sur släpps imorgon Med stöd för Apples nya M1-chip Under sin "One More Thing"-presentation igår så meddelade Apple att deras senaste operativsystem för Mac-datorer, macOS 11 Big Sur, kommer att släppas imorgon 12 november. Apple visade upp lite av Big Sur i somras och under gårdagens presentation fick vi reda på lite mer om det nya operativsystemet, ett operativsystem som designats för att mer efterlikna Apples mobila operativsystem iOS och iPadOS. macOS 11 Big Sur kommer givetvis ha stöd för Apples nya ARM-baserade M1-chip vilket kommer att sitta i de datorer som Apple presenterade under gårdagen. Det kommer att gå att köra traditionella mac-appar som utvecklats både för de tidigare Intel-baserade Mac-datorerna såväl som de nya M1-datorerna som Apple precis visat upp. Förutom det så kommer det bli möjligt att köra appar utvecklade till både iOS och iPadOS i de fallen där utvecklarna tillåter det. macOS 11 Big Sur kommer att bli möjligt att börja ladda ner från och med imorgon till MacBook Air från 2013 och senare, MacBook från 2015 och senare, MacBook Pro från 2013 och senare, Mac mini från 2014 och senare, iMacs från från 2014 och senare, iMac Pros från 2017 och senare samt Mac Pros från 2013 och senare.45.5°
Så snabb är MacBook Air på att emulera Intel Snabbare än MacBook Air med Intel... Att Apples nya datorer verkar vara rackarns snabba står mer och mer klart, men alla program kommer inte att stödja Apple Silicon från start. Dessa program som då stödjer Intel kommer att behöva emuleras med Rosetta 2. Emulering går alltid långsammare, så detta är så klart ett orosmoment för många. Men nu har ett test dykt upp på Geekbench där Geekbench är kört i emulerat läge. Air i emulerat läge är 20 procent långsammare än i icke-emulerat läge, men fortfarande snabbare än MacBook Air med Intel Core i7-1060NG7 @ 1.2 GHz som kom i våras. Utan emulering får nya MacBook Air 1662 i single core, med emulering 1313 och Intel-datorn får 1337. I multi-core-läget får MacBook Air 7171 utan emulering, 5888 med emulering och 3067 i Intel-version. Anledningen till den stora skillnaden är att Air med M1-chip har åtta CPU-kärnor och Air med Intel-chip har 4 CPU-kärnor. Så det verkar alltså som att även program i emulerat läge kommer att gå snabbare med de nya maskinerna. Vi återkommer med test så fort vi får tag på en maskin. Uppdatering Ungefär samma siffror verkar gälla för MacBook Pro, vilket inte är så oväntat.56.0°
37.0° Wille Wilhelmsson i dag kl 09:00