Från 175 dollar till 107000 dollar

Check från Steve Jobs såld på auktion

Checken har dock inte enbart Jobs signatur, utan är ett stycke Apple-historia.

Publicerad Uppdaterad

En check på 175 dollar från Apple Computer Company signerad av Steve Jobs har sålts på auktion för 106985 dollar via auktionsfirman RR Auction. Checken, som är utskriven till konsultföretaget Crampton, Remke & Miller, undertecknades av Jobs 1976. En detalj som gör föremålet lit extra speciellt i sammanhanget är att den är skriven med den första Apple-adressen på 770 Welch Road i Palo Alto, Kalifornien, vilket egentligen bara var ett företag med postboxar och svarstjänst som Jobs och Wozniak använde när de arbetade från familjen Jobs garage.

Källa